Τετάρτη, 18 March 2015 07:21

Αδικία και ανισότητα στις εξετάσεις για την εισαγωγή στις στρατιωτικές σχολές

(0 votes)

Οι υποψήφιοι που επέλεξαν το παλιό σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ και στις στρατιωτικές σχολές αποκλείονται από πολλές σχολές χωρίς να έχουν ενημερωθεί γιʼ αυτό!!!

Όπως διαφαίνεται φέτος τα παιδιά τα οποία επέλεξαν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις με το παλιό σύστημα για μία θέση στα ΑΕΙ και στις στρατιωτικές σχολές θα βιώσουν μεγάλη αδικία... Συγκεκριμένα, οι απόφοιτοι του προηγούμενου έτους που επέλεξαν το παλιό σύστημα το Φεβρουάριο του 2016, πληροφορήθηκαν στις 22 Απριλίου 2016 ότι θα διαγωνιστούν για το 4% των θέσεων.

Επειδή στις στρατιωτικές σχολές οι θέσεις είναι περιορισμένες υπάρχουν σχολές από τις οποίες αποκλείονται υποψήφιοι με το παλιό σύστημα, χωρίς φυσικά να ενημερωθούν γι' αυτό όταν επέλεγαν το παλιό σύστημα.

Παρά το γεγονός ότι η σχετική εγκύκλιος για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου 2016 καλεί τους υποψηφίους να δηλώσουν όλες τις σχολές, υπάρχουν τμήματα (Ευελπίδων σώματα, ΣΣΑΣ ιατρική, ΣΣΑΣ φαρμακευτική, ΣΑΣΣ οδοντιατρική, σχολές Αστυνομίας, Πυροσβεστικής κ.α) τα οποία δεν θα δεχθούν ούτε έναν υποψήφιο που επέλεξε το παλιό σύστημα να τις δηλώσει. Ποιος έχει την ευθύνη για αυτή την εξέλιξη. Γιατί δεν ενημερώθηκαν για αυτό οι υποψήφιοι πριν δηλώσουν παλιό ή νέο σύστημα; Γιατί δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να αλλάξουν τη δήλωσή τους μετά από αυτές τις εξελίξεις.  Ουσιαστικά το Υπουργείο Παιδείας παγίδευσε αυτούς τους υποψηφίους στερώντας τους το δικαίωμα της ισονομίας, απαξιώνοντας το διπλό μόχθο που κατέβαλαν τα παιδιά για δεύτερη φορά στο όνομα της εφαρμογής της μικροπολιτικής τους(νέο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ). Γιατί το Υπουργείο Παιδείας αποκλείει αυτά τα παιδιά ενώ στα άλλα (νέο σύστημα) δίνει αυτό το δικαίωμα;

Η φετινή εγκύκλιος του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας  (Φ.337.1/119/284213 Σ. 2417 Αρ. Εγκυκλίου:16, Αθήνα, 9 Μαΐου 16) δεν κάνει κανένα διαχωρισμό στους υποψηφίους που διαγωνίστηκαν στις πανελλήνιες του 2016 με βάση το παλιό ή το νέο σύστημα θεωρώντας ότι όλοι εντάσσονται στο 90% των θέσεων αφού όλοι διαγωνίστηκαν σε εθνικό επίπεδο. Και φυσικά πουθενά δεν αναγράφεται ότι δεν υπάρχουν θέσεις σε κάποιες σχολές για όσους έδωσαν με το παλιό σύστημα.

Επιπλέον όσοι τυχαίνουν να ανήκουν σε ειδική κατηγορία π.χ. πολύτεκνοι, τρίτεκνοι αποκλείονται και πάλι σχεδόν από όλες τις στρατιωτικές σχολές στερώντας τους αδιανόητα το δικαίωμα, που σε κάθε άλλη περίπτωση (νέο σύστημα) παρέχει ο σχετικός νόμος.

Φέτος στις περισσότερες στρατιωτικές σχολές η βάση εισαγωγής θα είναι για την ίδια σχολή πάνω από 1000-1500 μόρια στο παλιό σύστημα σε σχέση με το καινούργιο σύστημα (εννοείται για κάποιες σχολές στις οποίες δίνεται μία ή δύο θέσεις  για το παλιό σύστημα).

Άραγε δεν υπάρχει νομικό κενό, δεν κρίνεται άδικο, αντιεκπαιδευτικό και αντισυνταγματικό το φετινό εξεταστικό σύστημα που  σχεδίασαν και υλοποιούν οι υπεύθυνοι του Υπουργείου Παιδείας;
Το πιο σωστό είναι εφ' όσον το άριστα είναι για όλους το 20.000 μόρια, ειδικά για τις στρατιωτικές σχολές, παλιό και νέο σύστημα να είναι όλοι μαζί στο 90% ή να δοθούν θέσεις επιλαχόντων για το παλιό σύστημα έχοντας ως βάση εισαγωγής τους τα μόρια που θα ισχύσουν για τους εισακτέους με το νέο σύστημα.

Ο υπουργός θα πρέπει να δει αυτή την κατάφωρη αδικία που γίνεται φέτος εναντίον των παιδιών τα οποία επέλεξαν το παλιό σύστημα, έχουν συγκεντρώσει πάνω από 18.000 μόρια και δεν μπορούν να διαγωνιστούν ισότιμα με τους άλλους υποψηφίους, οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα εισαγωγής σε σχολές συγκεντρώνοντας πολύ λιγότερα μόρια. Θα πρέπει συνεπώς το Υπουργείο Παιδείας να εξετάσει και να αμβλύνει τις ανισότητες έχοντας ως γνώμονα την ισότιμη δυνατότητα διεκδίκησης πρόσβασης σε όλες τις σχολές της  τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για κάθε υποψήφιο.

Ομάδα γονέων υποψηφίων που διαγωνίστηκαν στις Πανελλήνιες εξετάσεις 2016 με το παλιό σύστημα

Read 1318 times Last modified on Κυριακή, 24 July 2016 05:42